Rodgers o meczu z Kilmarnock i sytuacji Abady

0
Liel Abada
fot. www.celticfc.net

Celtic Glasgow po remisie z Aberdeen w 24. kolejce Scottish Premiership wrócił na ścieżkę zwycięstw, zwyciężając w starciach z Hibernian (2:1) oraz St. Mirren (2:0). W najbliższą sobotę, The Bhoys zmierzą się na Celtic Park z Kilmarnock, a bet.pl – lista bukmacherów oferująca możliwość obstawienia tego spotkania jest bardzo szeroka.

The Hoops przystępują do meczu po ośmiu zwycięstwach i remisie, a także serii meczów bez porażki, która rozpoczęła się zwycięstwem nad Livingston tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Szkoleniowiec Celticu, Brendan Rodgers ma nadzieję, że jego drużynie uda się podtrzymać swoją serię.

– Myślę, że nasza reakcja po porażce z Hearts, była absolutnie znakomita i prawdopodobnie w każdym innym kraju osiem zwycięstw na dziewięć to w rzeczywistości bardzo dobry zwrot – powiedział szkoleniowiec Celticu.

– Ale byłem tutaj, w Szkocji i wiem, że osiem zwycięstw na dziewięć to katastrofa, gdy jest się na szczycie tabeli, dlatego skupiam się po prostu na tym, co musimy zrobić. Przed nami jeszcze wiele meczów. To ciężka praca i ciężkie zadanie, a w ciągu 38 meczów najlepsza drużyna zawsze wygrywa ligę.

– Tak naprawdę chodzi tylko o nas samych, o nasze podejście,  sposób myślenia i pod tym względem jest to bardzo, bardzo dobre. Musimy więc skupiać się na każdym meczu i martwić się tylko o siebie i zobaczymy, dokąd nas to zaprowadzi.

Greg Taylor wraca do składu, po tym jak w tym tygodniu wrócił do treningów, a Cameron Carter-Vickers dołączy ponownie do składu w przyszłym tygodniu. Alistair Johnston i Reo Hatate nie zagrają z powodu kontuzji, a Liel Abada również nie znalazł się w składzie.

Szczególnie sytuacja tego ostatniego jest skomplikowana. 22-letni reprezentant Izraela znajduje się w trudnej sytuacji w obliczu trwającego konfliktu między jego ojczyzną, a Palestyną. Duża liczba kibiców Celticu regularnie okazywała swoje poparcie dla Palestyny, wywieszając flagi tego kraju na Parkhead podczas meczów, w obliczu trwającego izraelskiego ataku militarnego w Gazie.

Grupa ultrasów Green Brigade zachęciła także innych fanów Celticu, aby przyłączyli się do nich przed sobotnim meczem Scottish Premiership u siebie z Kilmarnock w ramach wsparcia dla Palestyńczyków.Abada nie znalazł się w składzie Celticu na dwa ostatnie mecze przeciwko Hibernian i St. Mirrenowi i podobnie stało się tym razem.

Omawiając sytuację Abady na piątkowej konferencji prasowej, Rodgers powiedział: – To wciąż ta sama sytuacja. Odbyłem wiele rozmów z Lielem i bardzo współczuję jego problemowi. To coś więcej niż tylko piłka nożna. To kwestia człowieka, więc muszę to uszanować.

– Cały czas trenuje, ale w tym okresie wszystko zależy od umysłu i jeśli nie jesteś w pełni w porządku lub gotowy, nie mogę z nim podejmować żadnego ryzyka, ponieważ zawsze będziemy wspierać zawodnika i oczywiście muszę także chronić drużynę.

Zapytany, czy wypożyczenie z Celticu byłoby dla Abady rozwiązaniem, Rodgers powiedział: – Jest taka możliwość, ale zobaczymy. Będziemy nad tym wspólnie pracować.

Rodgers ujawnił, że zjadł kolację z Abadą, aby omówić jego sytuację po październikowych atakach Hamasu na Izrael. Skrzydłowy wystąpił w tym sezonie zaledwie 11 razy w pierwszym składzie Celticu we wszystkich rozgrywkach i od czasu powrotu do zdrowia po długotrwałej kontuzji uda ma problemy z regularnymi występami w meczach.

Moja praca to nie tylko trener piłkarski – powiedział Rodgers. 

– To młody chłopak, ma 22 lata, jest daleko od domu. Ludzie mogą rozmawiać o tym, co się tam dzieje, a potem o tym zapomnieć. To jest dla niego rzeczywistość, to jest jego życie.

–  Każdego dnia, każdej nocy rodziny toczą wojnę, więc to dla niego naprawdę bardzo trudna sytuacja. Na poziomie ludzkim darzę go prawdziwą, prawdziwą empatią.

–  To smutne – podpisał kontrakt z nami, ponieważ bardzo wierzył, że może kontynuować grę i się rozwijać, potem miał okres przerwy z powodu kontuzji, a teraz, gdy wrócił, okazało się, że jest to dla nas prawdziwe wyzwanie. Ale jestem tutaj, aby go wspierać, a wszystko inne jest wobec tego drugorzędne.

– Kiedy będzie gotowy, jeśli kiedykolwiek będzie gotowy, będzie mógł dać z siebie  wszystko.

Abada dołączył do Celticu z izraelskiej drużyny Maccabi Petah Tikva w lipcu 2021 roku i od tego czasu przyczynił się do zdobycia 29 bramek i 22 asyst w 112 meczach we wszystkich rozgrywkach, zdobywając pięć głównych trofeów, w tym dwa tytuły mistrzowskie.

Źródło: www.celticfc.net