Celtic Park

Celtic Park

Nazwa: Celtic Park, Parkhead
Klub: Celtic FC
Adres: 18 Kerrydale St, Glasgow, G40 3RE
Pojemność: 60 832
Architekci: Archibald Leitch
Inauguracja: 1892 rok
Renowacje: 1995 rok
Rekord frekwencji: 92 000 (Celtic – Rangers, 1938 rok)

Celtic Park, zwany przez kibiców również Paradise lub Parkhead jest stadionem, na którym swoje mecze rozgrywa ekipa Celticu Glasgow. Na Wyspach Brytyjskich Celtic Park uznawany za najpiękniejszy stadion Europy, a może i świata. Obiekt, na którym rozgrywają swoje mecze piłkarze The Bhoys jest wstanie pomieścić 60 832 kibiców, co oznacza, że jest trzecim co do wielkości stadionem na Wyspach Brytyjskich pod względem pojemności. Więcej kibiców może zasiąść jedynie na Old Trafford i Wembley.

Celtic Park początkowo znajdowało się w innej części Glasgow, jednak działacze Celticu Glsgow pod koniec XIX wieku zadecydowali, że stadion będzie umieszczony przy ulicy Kerrydale. Paradise zaprojektował Archibald Leitch, który stworzył również projekty wszystkich największych obiektów piłkarskich na Wyspach Brytyjskich. W 1988 roku stadion został wyposażony w wejście z czerwonych cegieł na trybunę główna. W połowie lat 90 obiekt ten, musiał zostać przystosowany do norm Raportu Taylora.

Niepełnosprawni kibice gości i gospodarzy, znajdują się na East Stand, gdzie mają do dyspozycji około 100 miejsc. W tej samej części znajduje się siedziba policji. Na trybunie South Stand znajduje się muzeum Celticu Glasgow. Specjalne toalety, około 100 miejsc dla kibiców niepełnosprawnych, bezpieczne trybuny i świetna atmosfera sprawiło, że Celtic Glasgow otrzymał nagrodę najbardziej przyjazny stadion. Takich wyróżnień na Wyspach Brytyjskich rozdano tylko 5.

Południowo-zachodnią część (Lisbon Lions Stand) zajmują goście, jednak podczas meczów derbowych, kibice rywali zajmują połowę East Stand.