Jak poprawić koordynację ruchową?

0
Celtic Park
fot. www.celticfc.net

Koordynacja ruchowa jest jednym z najważniejszych elementów sprawności fizycznej. Jest to umiejętność wykonywania pewnych ruchów, które są określone w czasie i przestrzeni. Mówiąc prościej, jest to zwinność i szybkość, której potrzebujemy, aby prawidłowo funkcjonować. Jak ją poprawić?  Podpowiadamy.

Dlaczego koordynacja ruchowa jest ważna?

Koordynacja ruchowa jest podstawowym fundamentem tego, aby dyscyplina sportowa,  której się podejmiemy, nie zakończyła się kontuzją. Znajduje ona szereg zastosowań również w życiu codziennym, np. w trakcie poruszania się chodnikiem lub podnoszenia i ustawiania różnych przedmiotów, np. w związku z obowiązkami zawodowymi. Zła koordynacja ruchowa może skutkować utratą samodzielności, bądź dolegliwościami, z którymi będziemy musieli mierzyć się całe życie. Przedstawiciele świata sportu, np. zakłady bukmacherskie stale przywołują jej ogromne znaczenie w świecie dyscyplin sportowych, jak i codziennym życiu. 

Jak poprawić koordynację ruchową?

Istnieje kilka dyscyplin sportowych, które znacznie mogą pomóc nam poprawić koordynację ruchową. Jedną z nich jest pływanie, podczas którego angażujemy do pracy wszystkie mięśnie. Każdy styl pływania wymaga odpowiedniej techniki i zmusza nas do ponawiania stałej sekwencji ruchów. Jest to dyscyplina sportu, którą zazwyczaj jako pierwszą poleca się w celu poprawienia koordynacji ruchowej, ponieważ konsekwentnie wykonywany ruch wpływa znacząco na jej polepszenie. Warto zaznaczyć, że pływanie jest bardzo bezpieczne, ponieważ nie obciąża kręgosłupa, jednocześnie wzmacniając mięśnie. Jest to również idealny sposób na to, aby skorygować wadę postawy. 

Jeśli chcemy poprawić koordynację ruchową, warto poświęcić kilka minut dziennie na  skakankę. Jest to jeden z najszybszych treningów, który znacząco poprawia funkcjonowanie całego organizmu, między innymi poprawa kondycję, spala zbędne kalorie, ale również przyczynia się do polepszenia jakości naszej szybkości i zwinności, co może mieć duże przełożenie na życie codzienne. 

Gdy na dworze zrobi się cieplej, warto postawić na rowerowe wycieczki. Dzięki temu poćwiczymy koordynacje nóg w momencie startu oraz jazdy. Systematyczna jazda pozwoli nam zgubić zbędne kalorie, ale również poprawi kondycję organizmu, dzięki czemu koordynacja ruchowa będzie na jeszcze wyższym poziomie. Jeśli nie jesteśmy sympatykami szybkich i mocnych treningów, warto postawić na spokojne ćwiczenia gimnastyczne, które oprócz poprawienia koordynacji ruchowej, pomogą nam skutecznie zapanować nad oddechem. 

Źródło: www.celticpoland.com