3 powody, dla których warto trenować piłkę nożną

0
Celtic Park
fot. www.celticfc.net

Piłka nożna to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w Polsce. Zaliczana jest ona do sportów drużynowych, więc zawodnik utożsamia się z grupą i uczy się współpracy. Tylko dzięki temu możliwe jest zwycięstwo w meczu. Jakie trzy konkretne powody przemawiają za tym, że warto trenować piłkę nożną? Podpowiadamy.

Lepsza kondycja i siła mięśni

Realizowanie treningów piłki kopanej pozwala poprawić kondycję i wydolność organizmu. Zwiększa także siłę mięśni, zwłaszcza nóg. Zawodnicy podczas rozgrywek muszą wykazać się niezwykłą wytrzymałością fizyczną w trakcie trwania dziewięćdziesięciu minut meczu. Nie sposób docenić to, że te umiejętności przydają się także podczas uprawiania innych dyscyplin sportowych. Nic więc dziwnego, że wielu zawodników, którzy odnoszą sukcesy w piłce nożnej, zdobywa nagrody także w trakcie długodystansowych biegów, a więc głównie w maratonie.

Piłkarze, którzy uczestniczą w dużych rozgrywkach na szczeblu międzynarodowym, przykładowo Liga Mistrzów, to sportowcy światowej klasy, którzy mogą poszczycić się atletyczną budową mięśni. Wzmocnione są ich narządy wewnętrzne, polepsza się pojemność płuc, wszystkie komórki są znacznie lepiej dotlenione. Wpływa to tym samym na lepsze funkcjonowanie mózgu oraz pozwala na skuteczne podejmowanie szybkich i trafnych decyzji.

2. Lepsza zwinność i zmniejszone ryzyko kontuzji

Piłka nożna w szczególny sposób poprawia gibkość ciała. W trakcie regularnych treningów można zwiększyć także odporność na wszelkiego rodzaju kontuzje. Mięśnie są rozciągnięte i elastyczne, co w ogromnym stopniu ułatwia wykonywanie nawet karkołomnych ewolucji. O wiele łatwiej wykonać szpagat, zwiększyć sprężystość wyskoków oraz bez większego trudu można zapanować nad ciałem w trakcie niespodziewanego upadku na murawę. Wystarczy zaledwie pół godziny ćwiczeń codziennie, aby doświadczyć na sobie korzystne rezultaty.

3. Uczy współpracy

Współpraca na boisku to podstawa, aby móc osiągać jakiekolwiek sukcesy. Trenowanie od najmłodszych lat w grupie rówieśników pozwala na wyrobienie sobie pozytywnych nawyków. Uczy także tego, że bez współpracy nie da się uzyskać wartościowych korzyści w meczu. Aby pokonać rywala trzeba ustalić plan, dobrze go zrealizować, a do tego potrzebna jest efektywna komunikacja i gra zespołowa. Umiejętności nabyte na murawie mogą przydać się także w życiu codziennym, na przykład na niektórych stanowiskach pracy. Nie sposób nie docenić tego, że to dzięki piłce nożnej wiele osób jest w stanie osiągać sukcesy zawodowe. Posiadają przede wszystkim umiejętność nawiązywania dobrych i pozytywnych relacji z innymi zawodnikami.

Źródło: www.celticfc.net