Ciekawe filmy o piłce nożnej

0
Celtic Park
fot. www.celticfc.net

Emocje towarzyszą nam praktycznie od urodzenia. Kiedy jesteśmy już dorośli, to potrafimy cieszyć się lub rozpaczać z powodu wygranych czy przegranych, jakie dają nam gry jednoreki bandyta owoce za darmo, czy choćby wyników ulubionych drużyn piłkarskich. Przyzwyczajeni jesteśmy do oglądania najlepszych piłkarzy na świecie podczas rozgrywek ligowych, reprezentacyjnych. W ciągu kilkudziesięciu lat powstało trochę filmów o futbolu i postanowiliśmy przyjrzeć się tym najciekawszym.

Gol

Gol to film z 2005 roku, w którym obserwujemy Santiago Muneza. Jest to nielegalny imigrant z Meksyku, który mieszka w Los Angeles. Na co dzień pomaga ojcu w jego firmie ogrodniczej, a w wolnych chwilach gra w piłkę. Pewnego dnia zostaje zauważony przez byłego angielskiego piłkarza, który namawia Santiago na przyjazd do Anglii. Tam załatwia chłopakowi testy w Newcastle United. Santiago musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, jak i również udowodnić, że ma prawdziwy talent. Sporym atutem filmu jest pokazanie prawdziwych rozgrywek Premier League, jak i uczestnictwo w produkcji gwiazd piłki nożnej. Powstały jeszcze dwie kolejne części filmu, jednak o ostatniej wolelibyśmy zapomnieć.

Ucieczka do zwycięstwa

Film z 1981 roku to prawdziwa plejada ówczesnych gwiazd piłki nożnej. Na ekranie pojawia się między innymi Pele, Bobby Moore, Osvaldo Ardiles czy nasz Kazimierz Deyna. U ich boku pierwsze skrzypce grają Sylvester Stallone, Michael Caine oraz Max von Sydow. Fabularnie jesteśmy osadzeni tutaj w czasie II wojny światowej. Komendant niemieckiego obozu jenieckiego proponuje zorganizowanie meczu piłkarskiego: III Rzesza kontra Alianci. Część wybranych osób ambicjonalnie podchodzi do tego pojedynku, zaś część widzi go jako szansę na ucieczkę z obozu.

Boisko bezdomnych

Tym razem polski film z 2008 roku, w którym wystąpili między innymi Marcin Dorociński, Bartłomiej Topa, Eryk Lubos. Jacek Mróz to dawny piłkarz, który był o krok od występu w kadrze narodowej. Niestety karierę pokrzyżowała mu paskudna kontuzja. Teraz jest trenerem w-fu, który nie radzi sobie z problemami rodzinnymi i alkoholowymi. W końcu trafia na ulicę. Tam poznaje grupę bezdomnych. Każdy z nich ma swoją trudną historię. Jacek decyduje się ich trenować. Nieoczekiwanie pojawia się okazja wyjazdu na MŚ bezdomnych w piłce nożnej.

United

United to film z 2011 roku, który został oparty na faktach. 6 lutego 1958 roku dochodzi do katastrofy lotniczej, w której ginie bądź zostaje rannych wielu zawodników Manchesteru United. Zespół staje na skraju upadku. Zarówno klub, jak i całe społeczeństwo muszą sobie poradzić ze stratą wielu graczy, członków rodziny. Jimmy Murphy zostaje wyznaczony na tymczasowego trenera drużyny. Jego zadaniem będzie ponowne skompletowanie drużyny, jak i pomoc tym piłkarzom, którzy przeżyli katastrofę.

Przeklęta liga

Brian Clough to jedna z najbardziej kontrowersyjnych, lecz jednocześnie barwnych i podziwianych postaci brytyjskiego futbolu XX wieku. Był to trener, który prowadził kilka znanych zespołów. Zanim osiągnął największe sukcesy z Nottingham Forest, pracował w Derby County czy Leeds United. Właśnie epizod w Leeds został w głównej mierze zaprezentowany w filmie Przeklęta liga.

Mecz ostatniej szansy

Jest to film nieco podobny do Ucieczki do zwycięstwa. Danny Meehan to znany piłkarz, który za przestępstwa trafia na kilka lat do więzienia rządzonego przez bezwzględnego naczelnika. Ten chce, aby Danny trenował zespół strażników. Piłkarz jednak odmawia, po czym proponuje coś innego – rozegranie meczu między strażnikami a więźniami. Tak też zaczyna się całkiem wciągająca, a miejscami zabawna historia.

Na naszej liście możemy umieścić również takie filmy jak: piłkarski poker, podkręć jak Beckham, Hooligans, Zaczarowane buty Jimmy’ego, Kiedy nadejdzie sobota, Zwycięski gol, Maradona by Kusturica.

Źródło: www.celticpoland.com