Celtic podpisał kartę LGBT

Celtic zdecydował się przystąpić do akcji wspierającej społeczność LGBT. Porozumienie podpisało kilkanaście szkockich klubów z czterech dywizji.

"Sportowa Karta LGBT" ma na celu zachęcie gejów, lesbijek, biseksualistów i osób transseksualnych do interesowania się sportem i uprawiania różnych dyscyplin. "Dołączając do tej inicjatywy, kluby i ich piłkarze wysyłają jasny sygnał, że nie mają nic przeciwko mniejszościom seksualnym. Osoby te są mile widziane na stadionach piłkarskich w Szkocji" - czytamy w mediach.

Kartę zdecydował się podpisać Celtic, a za jego przykładem poszli Rangers, Aberdeen, Hearts, Hibs, Partick Thistle, Rangers St Johnstone, Dumbarton, Airdrieonians, Albion Rovers, Forfar Athletic, Elgin City i Peterhead.

- Każdy ma prawo uczestniczyć i cieszyć się sportową rywalizacją, niezależnie od tożsamości płciowej czy orientacji seksualnej - podkreślił cytowany przez BBC napastnik Rangers, Kenny Miller. Podobnego zdania jest także kapitan Celticu, Scott Brown. - Podpisaliśmy kartkę LGBT, by promować i przekazać bardzo ważną wiadomość. Sport jest dla wszystkich - powiedział.

W Szkocji można zawierać małżeństwa jednopłciowe, a pary te mogą adoptować dzieci. W piłce nożnej sprawy LGBT bywają jednak nadal tematem tabu. Jedynym "wyoutowanym" gejem na szkockich boiskach był jak dotąd Justin Fashanu, który występował w latach 90. w Hearts.

Napisane przez: Mick Wachowski dnia 05.08.2017; 12:52