Pracujesz w Anglii? Sprawdź kurs funta w kantorze internetowym

Kurs funta w ciągu ostatnich kilku miesięcy zaliczył dość znaczny spadek, co z pewnością niezbyt korzystnie wpłynęło na finanse Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii – zwłaszcza tych, którzy sporą część zarobionych pieniędzy wymieniają na złotówki lub wydają w Polsce. Dodatkowe koszty (lub raczej straty, w przypadku wymiany funtów na złotówki) generują banki, które narzucają dość wysoką marżę za przewalutowanie, przez co kurs jest jeszcze mniej opłacalny dla klienta. Warto zatem poszukać innych opcji wymiany waluty. Jedną z najbardziej korzystnych opcji jest internetowy kantor.

Jak wymienić funty online?

Użytkownikiem internetowego kantoru może być każdy, kto posiada konto walutowe. Sama wymiana waluty jest dość prosta. Na początku trzeba zarejestrować się w wybranym e-kantorze i zalogować się na swój profil. Aby rozpocząć operację wymiany, wpisuje się kwotę w odpowiednim polu, a także wybiera się rodzaj transakcji (zakup czy sprzedaż) i walutę. Jeżeli zatem chcemy wymienić 500 funtów na złotówki, zaznaczamy sprzedaż 500 GBP. W odpowiedzi otrzymujemy informację, ile wynosi ta suma w przeliczeniu na PLN według aktualnego kursu. Następnie przesyłamy owe 500 GBP ze swojego konta walutowego na rachunek internetowego kantoru, a po zaksięgowaniu go (kiedy kwota pojawi się na naszym profilu) możemy już zaakceptować wymianę. Wówczas e-kantor przesyła nam odpowiednią sumę w PLN na konto złotówkowe. Jeżeli zbyt długo oczekujemy na zaksięgowanie przelewu przez bank, a w międzyczasie kurs ulega zmianie, możemy zaczekać z zatwierdzeniem transakcji (przesłane pieniądze zostają w „wirtualnym portfelu” na naszym profilu w e-kantorze) lub anulować transakcję (internetowy kantor odsyła nam pieniądze z powrotem, bez przewalutowania).

Czy wymiana w e-kantorze jest bezpieczna?

Internetowy kantor stanowi swego rodzaju połączenie bankowego bezpieczeństwa z kantorowym kursem walut. Wymiana jest tu znacznie bezpieczniejsza niż w tradycyjnym kantorze, głównie z tego względu, że odbywa się bezgotówkowo. Przelewy są monitorowane, a transakcje są oparte na szyfrowanych połączeniach, z zachowaniem procedur ochrony danych osobowych. Dobry kantor online powinien również posiadać licencję KNF, która świadczy m.in. o tym, że środki na transakcje są właściwie zabezpieczone.

Ile można zyskać na wymianie online?

Zaletą internetowych kantorów jest bardzo niski spread, dzięki czemu kurs jest znacznie bardziej opłacalny dla użytkownika niż w banku. Aktualizowany na bieżąco kurs funta online, w zestawieniu kursami NBP i kilkunastu banków, można śledzić na stronie https://internetowykantor.pl/kurs-funta/. Jednorazowa transakcja może przynieść zysk w wysokości kilkudziesięciu lub nawet kilkuset złotych. Dla przykładu, jeżeli wymieniamy 1000 funtów na polską walutę, w banku PKO BP otrzymamy 5049,90 zł, a w internetowym kantorze 5204,30 zł (wg kursu z 29.11.2016). W przypadku regularnej wymiany w skali roku zysk może wynieść nawet kilka tysięcy w porównaniu do wymiany w banku.

Napisane przez: Redakcja dnia 02.02.2017; 12:45