Trening piłkarski na siłowni

Treningi wykonywane przez piłkarzy zazwyczaj odbywają się na boisku. Zazwyczaj, ale nie zawsze. Zawodnicy, którzy dbają o trening uzupełniający na siłowni mogą bardzo szybko budować przewagę kondycyjną względem innych rozgrywających.

Bieżnie i rowerki stacjonarne – niezastąpieni przyjaciele piłkarza

W czasie wizyty na siłowni piłkarze zdecydowanie powinni korzystać z tych dwóch urządzeń. To w zasadzie podstawa. Serwując sobie przy pomocy rowerka jazdę o bardzo zmiennej intensywności, można przygotować swoje nogi (ale i płuca!) do dynamicznej sytuacji na boisku, gdzie niejednokrotnie trzeba nagle przyspieszyć, mimo że już wcześniej cały czas było się w ruchu.

Bieżnie dla odmiany uczą utrzymywać tempo, w jakim piłkarze są w stanie się przemieszczać po boisku w warunkach narastającego zmęczenia. Aby w pełni wykorzystać ich potencjał, najlepiej ustawić nachylenie taśmy (o ile dany model posiada taką funkcję), co w prosty sposób pozwala budować siłę nóg.

Obie maszyny (w szczególności zaś bieżnia) są na tyle przydatne, że w przypadku trenowania gry w piłkę nożną warto rozważyć zakup takowej do domu, np. ze strony prosportowy.pl. Biorąc pod uwagę jak bardzo mogą wspomóc treningi, inwestycja powinna się stosunkowo szybko zwrócić.

Ćwiczenia z bosu i pudłem

Maszyny to nie wszystko. Sporo siłowni jest wyposażonych w sprzęty takie jak bosu oraz w pudła do wskakiwania. Jedne i drugie mogą stanowić doskonałe wsparcie dla treningu piłkarskiego na siłowni.

Szybkie serie wskoków i zeskoków z pudła bardzo dobrze oddziałują na mięśnie nóg. Jeśli chcesz dodatkowo utrudnić sobie to ćwiczenie, zawsze możesz wykonywać je trzymając w dłoniach małe hantelki (nie przesadź jednak z ich ciężarem).

Z kolei ćwiczenia ze staniem na jednej nodze na bosu doskonale wpływają na umiejętność zachowania równowagi, co może procentować w przypadku, gdy na boisku trzeba szybko wychylić się do piłki i zaraz potem przejść do akcji. To samo bosu zresztą świetnie nadaje się również do innych ćwiczeń na równowagę, na przykład związanych z wskokami na nie i robieniem na nich przysiadów.

Napisane przez: Mick Wachowski dnia 12.11.2016; 14:19