Celtic w lidze międzynarodowej?

Celtic uczestniczy w rozmowach o utworzeniu rozgrywek Northern European League. Jeżeli takowa liga wystartuje, The Bhoys wycofają się z uczestnictwa w Scottish Premiership.

Kluby z takich krajów jak Szkocja, Holandia, Belgia, Dania, Norwegia i Szwecja chcą połączyć swoje siły, tworząc wspólną, mocną ligę. Do rozmów zaproszono Celtic, Rangers, FC Kopenhagę, Club Brugge, Malmoe, Anderlecht, Rosenborg, Broendby, Ajax, PSV i Feyenoord.

Co łączy te kluby? Krajowa marka i przekonanie, że przy zachowaniu statusu quo - ze względu na słabość swoich lig - nie są w stanie dalej się rozwijać. Utworzenie Northern European League wiązałoby się z dużo wyższymi przychodami finansowymi. Celtic, który od lat bezskutecznie stara się o przenosiny do angielskiej Premier League, jest poważnie zainteresowany tym przedsięwzięciem.

Inny, równie ważny argument to zapowiedziana reforma Ligi Mistrzów. Będzie ona traktować priorytetowo kluby z kilku największych lig, które będą automatycznie mieć cztery zespoły w fazie grupowej. Istnieje ryzyko, że w ciągu paru najbliższych lat awans Szkotów czy Duńczyków do Champions League stanie się niemożliwy.

Na szczegóły dotyczące wspomnianego projektu będzie trzeba jednak jeszcze poczekać. Jeżeli rozgrywki Northern European League miałyby wystartować, to nie wcześniej niż w 2021-2022 roku.

Napisane przez: Redakcja dnia 14.10.2016; 16:00