33 kolejka przed nami!

Już jutro rozpoczną się czterodniowe zmagania w 33 kolejce SPL. Po tej serii spotkań tabela ligi szkockiej zostanie podzielona na dwie części. W pierwszej mierzyć się będą drużyny z miejsc 1-6, w drugiej z 7-12. W przypadku takiej samej ilości punktów o zajętej pozycji zadecyduje różnica bramek, a w drugiej kolejności ilość bramek strzelonych.

W sobotę zostaną rozegrane trzy spotkania, w niedzielę jedno. Celtic swój mecz gra we wtorek, a rywale zza miedzy - Rangers w środę.

Z matematycznego punktu widzenia najciekawszym spotkaniem tej kolejki będzie pojedynek The Bhoys z FC Motherwell. Celtic swoją walkę o mistrzostwo już praktycznie przegrał, a szanse na końcowy sukces już są bardzo niewielkie. Celtów przed tym spotkaniem czeka jeszcze półfinałowy mecz z Ross County. Z drugiej strony ekipa The Well, która może zrealizować nadal swój plan - kolejny awans do ligi europejskiej. Kwalifikacje w poprzednim sezonie zakończyły się w 3 rundzie, gdzie zespół ze Szkocji trafił na rumuńską Steauę Bukareszt i przegrał. Do wtorkowego spotkania Motherwell przystąpi prawdopodobnie bez Fitzpatricka i Hutchinsona, choć ich występ nie jest w 100% przekreślony. Faworytem do zwycięstwa jest ekipa The Bhoys, jednak goście przy odpowiedniej motywacji mają szansę sprawienia niespodzianki.

Pierwszym sobotnim meczem będzie pojedynek o utrzymanie - Falkirk zagra z St. Mirren. Gospodarze pojedynku nie mogą przegrać tego spotkania, bo strata do reszty stawki walczącej o utrzymanie wzrośnie o minimum jeden punkt (w zależności od wyniku Kilmarnock) i wyniesie 4 oczka. Ze składu gości definitywnie wypadł Ross, jednak jest to długotrwała kontuzja. W Falkirk aktualnie na liście kontuzji znajduje się dwóch piłkarzy, których powrót planowany jest "na dniach". Jest to dwójka napastników - Marceta i Finnigan. Nieobecny będzie na pewno defensor - Pele. O ile wykuruje się Finnigan, to Falkirk przystąpi do spotkania jako faworyt i w tej drużynie upatrywałbym zwycięzcy.

16:00 Hamilton - Hibernian:

Hamilton - Hibernian to mecz ekip zgoła mających inne cele, ale w obu przypadkach każdy zdobyty punkt jest na wagę złota. Hamilton nie jest jeszcze do końca pewny utrzymania, a Heebs muszą bronić 4 pozycji premiującej do gry w kwalifikacjach ligi europejskiej. Przewaga nad piątą drużyną Motherwell to tylko 2 punkty. Co ciekawe gospodarze osłabieni jedynie brakiem Lyle (długotrwała kontuzja). W ekipie gości na dzień dzisiejszy nie stwierdzono żadnych wykluczeń. Dla obu zespołów podział punktów byłby w miarę korzystny.

16:00 Hearts - Kilmarnock:

W meczu Hearts z Kilmarnock emocji na pewno nie zabraknie. Gospodarze sezon mogą już zapisać do straconych, aż 9 punktów straty do 4 miejsca to chyba zbyt wiele, szczególnie w obecnej, nieregularnej formie Serc. Goście zbudowani zwycięstwem z Aberdeen chcą znowu wygrać i uciec na dobre strefie spadkowej. Pomóc w tym może długa lista nieobecnych drużyny Hearts. Kello, Black, Goncalves, Driver, Palazuelos, Robinson, Thomson, Stewart, MacDonald i Elliot to nazwiska, których ma zabraknąć w kolejnym meczu. Goście 3 kontuzje tzw. "day-to-day", czyli możliwy powrót na dniach: Burchill, Hamill, Ford. Killies mają szansę urwania punktu, ale chyba nie są w stanie sięgnąć po 3 oczka - zadowalającym wynikiem powinien być remis.

13:15 Aberdeen - St Johnstone:

Niedzielny pojedynek Aberdeen z St. Johnstone to mecz sąsiadów z tabeli. Odpowiednio ósma z siódmą drużyną ligi przed sezonem nie spodziewały się takich wyników. Goście tego spotkania mieli się raczej bronić przed spadkiem, a po serii dobrych wyników nie muszą się o to martwić w tym sezonie. Aberdeen miało być jedną z drużyn walczących o miejsca 3-4, jednak to już nieaktualne prognozy. Gospodarze wystąpią zapewne bez: Considine, Diamond i Pawlett, a niepewny gry jest Paterson. Kontuzji w ekipie gości jest znacznie więcej: Rutkiewicz, McCaffrey, MacDonald i Hardie mają nie grać na pewno. Z urazami zmagają się jeszcze Gartland, Deuchar i Morris, ale ci zawodnicy mają szansę występu. Wynikiem wnioskowanym ze statystyk jest minimalne zwycięstwo gospodarzy, bądź remis.

Środa, 20:45 Dundee Utd - Rangers:

Ostatni pojedynek, który zostanie rozegrany w środę to spotkanie Dundee United z Glasgow Rangers. Ogromne kłopoty w defensywie Mandarynek przed spotkaniem pucharowym z Raith Rovers nie są zbyt dobrym prognostykiem na mecz z Rangers. Wilkie, Kenneth, Kovacevic, a także kapitan Webster. Drobne urazy mają Cadamarteri i Robertson. Goście zapewne będą chcieli wykorzystać zmęczenie Dundee i ich braki kadrowe pewnie zwyciężając na obiekcie Mandarynek.

Dawid Jankowski

Napisane przez: ReoCooker dnia 09.04.2010; 09:46