Autor: Mick Wachowski | 28.08.2013; 22:41

To, o czym wszyscy marzyliśmy, stało się faktem. Celtic odrobił straty z Astany i rzutem na taśmę, tuż przed gwizdkiem oznaczającym dogrywkę, zapewnił sobie awans do fazy grupowej Champions League!

Bohaterem został ten, który z powodu brutalnego wślizgu rywala mógł równie dobrze trafić do szpitala. James Forrest, choć chwilę wcześniej zwijał się z bólu, zacisnął zęby i pozostał na murawie. Pozwoliło mu to strzelić najważniejszą bramkę w swej dotychczasowej karierze. Szkot wykończył przepiękną akcję Anthony'ego Stokesa i skierował piłkę do siatki rywali. Szczęśliwy Neil Lennon opuścił ławkę rezerwowych i podobnie jak jego poprzednik - Gordon Strachan, ruszył, by cieszyć się ze swoimi piłkarzami.

Ponowny awans do Ligi Mistrzów rodził się w bólach. Nikt nie miał jednak wątpliwości, że rewanżowe spotkanie na Parkhead będzie wyglądać zupełnie inaczej niż pierwszy mecz w Astanie. Gdyby nie bramkarz, Aleksandr Mokin, Celtic odrobiłby straty już w pierwszym kwadransie. - Nastawienie się na defensywę byłoby czystą głupotą - mówił przed meczem Roger Canas. Mimo zapewnień Kazachów o ofensywnej grze, zostali oni szybko zamknięci w okolicach własnego pola karnego. W 5. minucie po dośrodkowaniu Commonsa głową uderzał Mikael Lustig. Następnie dwie wyborne okazje do zdobycia gola miał Stokes. Za każdym razem na wysokości zadania stawał jednak wspomniany golkiper Szachtiora, popisując się kolejnymi znakomitymi interwencjami.

Pomimo ogromnego naporu Celticu, goście z czasem zdołali uspokoić grę. Wydawało się, że wszystko mają kontrolą - aż do 45. minuty gry. Wówczas - na sekundy przed gwizdkiem na przerwę - atomowym uderzeniem zza pola karnego popisał się Kris Commons.

Celtic - co paradoksalne - wpadł w tarapaty w 48. minucie, kiedy po strzale Georgiosa Samarasa doprowadził do dwumeczowego remisu. Piłkarze Szachtioru postanowili zaatakować i niewiele brakowało, a zdobyliby upragnionego, pogrążającego The Bhoys gola. Najpierw piłkę z linii bramkowej wybijał Adam Matthews, a po chwili od utraty bramki uratowała ich poprzeczka.

Celtic, który przegrywał większość pojedynków główkowych, mozolnie pracował jednak na to, by w samej końcówce meczu zdobyć trzeciego gola. Sztuka ta udała się w drugiej minucie doliczonego czasu gry, kiedy większość kibiców była myślami przy dogrywce tego spotkania.

James Forrest zdobył coś więcej, niż gola na wagę zwycięstwa w dwumeczu nad Szachtiorem. Dzięki niemu obecny sezon nie będzie po prostu stracony. Celtic rozegra mecze z wieloma klasowymi firmami, a konto klubu zostanie zasilone kolejnymi.

Gole

45' Commons
48' Samaras
92' Forrest

Kartki

67' Ledley - żółta
93' Brown - żółta

Zmiany

79' Commons -> Boerrigter
94' Forrest -> van Dijk

Kartki

18' Simcević - żółta
36' Canas - żółta
40' Vicius - żółta
85' Zenkovich - żółta

Zmiany

83' Finonchenko -> Zenkovich