Autor: Mick Wachowski | 22.10.2013; 22:39

Szczęście, którego zabrakło w pierwszych dwóch meczach fazy grupowej Ligi Mistrzów, tym razem było po stronie zespołu Neila Lennona. Choć Celtic stworzył zdecydowanie mniej sytuacji strzeleckich niż Ajax, wygrał spotkanie 2:1.

Patrząc na przebieg pierwszej połowy, The Bhoys nie zasłużyli na to, by kończyć ją na prowadzeniu. Choć sytuacji strzeleckich było jak na lekarstwo, nieco lepiej spisywali się Holendrzy, którzy po jednej z akcji trafili w słupek. Celtic, który miał wyraźne problemy z konstruowaniem groźnych okazji, wyszedł na prowadzenie za sprawą podyktowanej jedenastki. Nieprzepisowo powstrzymywany w polu karnym rywala był Anthony Stokes, a bezbłędny z jedenastu metrów okazał się James Forrest.

Jeszcze większe szczęście uśmiechnęło się do Celticu po przerwie. Druga bramka, zdobyta przez Berama Kayala, padła za sprawą ewidentnego rykoszetu, który zupełnie zmylił bramkarza rywali. Choć zdruzgotany wynikiem Ajax rzucił się do ataku, przez kolejny kwadrans nie był w stanie zdobyć nawet kontaktowego gola. Podobnie jak w poprzednich meczach, cała drużyna mogła liczyć na znakomicie spisującego się w bramce Frasera Forstera.

Anglik skapitulował dopiero w czwartej minucie doliczonego czasu gry. Warto jednak pamiętać, że Celtowie, z powodu brutalnego wślizgu rezerwowego Nira Bitona, grali wówczas w osłabieniu.

Wtorkowa wygrana stawia Celtic w korzystnej sytuacji przed rewanżowym meczem w Amsterdamie. The Bhoys wyprzedzają obecnie Ajax różnicą dwóch punktów. Strata do drugiego w tabeli Milanu zmalała z kolei do dwóch oczek.

Gole

45' Forrest (rk.)
53' Kayal

Kartki

44' van Dijk - żółta
88' Biton - czerwona

Zmiany

71' Kayal -> Ledley
77' Lustig -> Biton
91' Pukki -> Balde

Gole

94' Schone

Kartki

43' Veltman - żółta
44' Poulsen - żółta

Zmiany

67' Poulsen -> Boilesen
72' Fischer -> De Sa
80' Van Rhijn -> Schone